Design a site like this with WordPress.com
شروع کنید

رمزگذاری VPN چیست و چگونه کار می کند؟

What is VPN Encryption

میلیون ها نفر از سراسر جهان به اینترنت دسترسی دارند. با این حال، ما می‌توانیم پیام های خصوصی ارسال کنیم، صورت‌حساب‌هایمان را بصورت آنلاین پرداخت کنیم و فایل‌ها را به صورت آنلاین مبادله کنیم، بدون اینکه بقیه کاربران قادر به مشاهده این داده های حساس باشند. این بدان معناست که داده های شخصی و حساس در اینترنت در دسترس همه نیست. این دقیقا همان کاری است که رمزگذاری انجام می دهد.

در هنگام خرید VPN اغلب ارائه دهندگان، در مورد رمزگذاری و ویژگی های آن تبلیغ می کنند. اما رمزگذاری دقیقا چیست؟ وقتی یک فایل را رمزگذاری می کنید چه اتفاقی می افتد؟ وقتی واتس اپ به شما می گوید که مکالمه از «به صورت End-to-End رمزگذاری شده است» یعنی چه؟  رمزگذاری در VPN ها چگونه کار می کند؟ به تمام این سوالات در این مقاله پاسخ داده خواهد شد. پس با ادامه مقاله همراه باشید.

رمزگذاری چیست؟

رمزگذاری یا Encryption راهی برای رمزگذاری داده ها است که تضمین می کند اطلاعات شما برای کسی غیر از افرادی که «کلید» مناسب را در اختیار دارند قابل مشاهده یا خواندن نخواهد بود. رمزگذاری از طریق الگوریتم‌هایی انجام می‌شود که به داده‌ها امکان رمزگشایی می‌دهد. این فرایند رمزگشایی Decryption نامیده می شود. در این مقاله، ما به طور خاص در مورد رمزگذاری آنلاین صحبت خواهیم کرد. به این معنی که، داده ها رمزگذاری شده و به صورت آنلاین منتقل می شوند تا بعداً در مقصد رمزگشایی شوند.

با این حال، رمزگذاری فراتر از دنیای آنلاین نیز وجود دارد. به پیام های مخفی و رمزگذاری شده فکر کنید که در آنها هر نماد نشان دهنده یک حرف خاص است. یک A در حقیقت نشان دهنده یک D است، به عنوان مثال، یک B یک E، یک C یک F، و غیره. اگر از الگوریتم پشت کد آگاه باشید، متوجه خواهید شد که هر حرف نشان دهنده سه حرف جلوتر در الفبا است و به راحتی می توانید پیام واقعی را بخوانید. حتی ژولیوس سزار در زمان خود از این نوع رمزگذاری استفاده می کرد، به همین دلیل است که ما این روش را رمز سزار می نامیم.

رمزگذاری تضمین می‌کند که داده‌های شما توسط افرادی که نباید به آن دسترسی داشته باشند، مشاهده نشوند. علاوه بر این، اطمینان حاصل می کند که داده های شما به گیرنده واقعی ارسال می شود، در حالی که گیرنده می تواند مطمئن باشد که واقعاً توسط شما ارسال شده است. به عبارت دیگر، رمزگذاری یکپارچگی را فراهم می‌کند و هیچ‌کس نمی‌تواند به اسناد، فایل‌ها و پرداخت‌های رمزگذاری‌شده دسترسی داشته باشد یا آن‌ها را تغییر دهد، در حالی که از گیرنده به فرستنده منتقل می شوند. مگر اینکه کلید رمزگذاری به خطر افتاده باشد.

رمزگذاری توسط فروشگاه‌های اینترنتی، برنامه‌های پیام‌رسان، سایت ها اپلیکیشن های بانکی و مؤسسات مراقبت‌های بهداشتی که فایل‌های آنلاین را مدیریت می‌کنند، استفاده می‌شود. از آنجا که همه آنها از رمزگذاری استفاده می کنند، داده های شخصی، فرم ها و خریدهای کاربران خصوصی باقی می مانند. علاوه بر این، به سازمان‌های بزرگ اجازه می‌دهد بدون وارد شدن به مشکلات قانونی، فعالیت کنند. مثلا اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما اطلاعات پزشکی شما را به دلیل عدم استفاده از رمزگذاری فاش کند، با مشکل جدی مواجه می‌شود.

رمزگذاری چگونه کار می کند؟

رمزگذاری به دلیل وجود کلیدهای دیجیتال امکان پذیر است. می‌توانید داده‌های رمزگذاری‌شده را به‌عنوان دسته‌ای از اوراق و اسناد مهم در گاوصندوق قفل‌شده تصور کنید: تنها در صورتی می‌توانید به اوراق دسترسی داشته باشید که کلیدی متناسب با قفل گاوصندوق داشته باشید. اگر گاوصندوق بدون کلید به دست شخصی بیفتد، آن اوراق غیرقابل دسترس و اطلاعات غیر قابل خواندن باقی می مانند.

رمزگذاری فایل های آنلاین اغلب شامل تبادل داده با دیگران در یک محیط امن است. دوباره به مثال گاوصندوق برمیگردیم: گاوصندوق از فرستنده به گیرنده سفر می کند. با کلیدهای صحیح، فرستنده می تواند گاوصندوق را قفل کند (یعنی داده ها را رمزگذاری کند) و گیرنده می تواند گاوصندوق را باز کند (رمزگشایی داده ها). همانطور که ممکن است حدس زده باشید، بسیار مهم است که کلید، یا همان الگوریتم، به خوبی انتخاب شده باشد. اگر این الگوریتم بیش از حد ساده باشد، هکرها، می‌توانند آن را شکسته و به داده ها دسترسی داشته باشند.

به طور کلی، دو روش رمزگذاری متقارن و نامتقارن وجود دارد.

رمزگذاری متقارن

با رمزگذاری متقارن، از همان کلید برای رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات استفاده می شود. این به این معنی است که کلید باید در اختیار فرستنده و همچنین در اختیار گیرنده باشد. مزیت بزرگ رمزنگاری متقارن این است که بسیار سریع است. به سرعت کار می کند زیرا از یک نوع رمزگذاری در هر دو انتهای تونل ترافیک داده استفاده می کند.

Symmetric Encryption

متاسفانه، رمزگذاری متقارن یک اشکال اساسی نیز دارد: کلید درست نیز مانند اطلاعات رمزگذاری شده باید برای گیرنده ارسال شود. 

رمزگذاری متقارن به ویژه برای شبکه های کوچک و بسته مفید است. زمانی که بخواهید داده ها را به روشی امن و در عین حال سریع مبادله کنید، به خوبی کار می کند. علاوه بر این، استفاده از رمزگذاری متقارن در یک شبکه بسته خیلی خطرناک نیست، زیرا در وهله اول فقط گروه محدودی از کاربران به شبکه دسترسی دارند. بنابراین ترافیک داده شما به طور خودکار در برابر مهاجمان خارجی ایمن است.

رمزگذاری نامتقارن

رمزگذاری نامتقارن با دو کلید متفاوت کار می کند: یک کلید خصوصی و دیگری کلید عمومی. کلید عمومی برای انجام رمزگذاری استفاده می شود. همه به این کلید دسترسی دارند، بنابراین همه می توانند داده ها را از این طریق رمزگذاری کنند. با این حال، اگر می‌خواهید داده‌ها را باز کنید، به یک کلید خصوصی نیاز دارید که به کلید عمومی مرتبط است، اما با آن کلید عمومی یکسان نیست. همه به این کلید دسترسی ندارند، به این معنی که داده های شما از چشم های ناخواسته محافظت می شود. این فرایند با نام رمزگذاری کلید عمومی نیز شناخته می شود.

Asymmetric Encryption

به طور کلی، رمزگذاری نامتقارن گزینه ای امن تر از رمزگذاری متقارن در نظر گرفته می شود. اگرچه خود رمزگذاری روند را کمی کندتر می کند. چرا که به جای یکی از دو کلید مختلف استفاده می شود که فرایندی زمانبر است.

انواع مختلف رمزگذاری

رمزگذاری می تواند به روش های مختلفی کار کند. ما قبلاً در مورد تفاوت بین رمزگذاری متقارن و نامتقارن صحبت کرده ایم. علاوه بر این، روش های خاص تری برای رمزگذاری وجود دارد. این کار از طریق پروتکل ها و الگوریتم ها انجام می شود. پروتکل مجموعه ای گسترده تر و کلی تر از قوانین است که عملکرد یک شبکه را تعیین می کند. الگوریتم مورد استفاده در آن پروتکل نحوه عملکرد دقیق فرآیند رمزگذاری را تعیین می کند.

هر پروتکل زایا و معایب خود را دارد. از رایج ترین پروتکل های رمزگذاری می توان به SSH , RSA , PGP , SHA , SSL اشاره کرد.

رمزگذاری در VPN

VPN از اتصال اینترنت شما محافظت می کند، بنابراین داده های آنلاین شما توسط کسی قابل مشاهده نیست. علوه بر این، در برابر خطرات آنلاین مانند هکرها محافظت می شوید و به شما آزادی آنلاین بیشتری می دهد، زیرا VPN به شما امکان می دهد محدودیتها و فیلترینگ را دور بزنید.

ارائه دهندگان VPN از پروتکل های رمزگذاری استفاده می کنند. با این حال، برای اینکه بتوانند حریم خصوصی و امنیت آنلاین سطح بالایی را فراهم کنند، به بیش از یک کلید برای رمزگذاری پیام ها نیاز دارند و اغلب از الگوریتم ها و پروتکل های رمزگذاری پیچیده استفاده می کنند. در اینجا نمونه هایی از این الگوریتم ها آورده شده است.

الگوریتم های استفاده شده توسط VPN ها

Blowfish: رمزگذاری متقارن و موثر که متن باز است. Blowfish از رمزگذاری 64 بیتی استفاده می کند که آن را تا حدودی آسیب پذیر می کند.

3DES: الگوریتم رمزگذاری متقارن که از الگوریتم معمولی DES پیشرفته تر است. شکستن دومی به دلیل کلیدهای کوتاه (56 بیت) نسبتاً آسان است. 3DES از سه مورد از این کلیدها در یک ردیف برای تشکیل یک الگوی پیچیده‌تر استفاده می‌کند.

AES-128: جانشین الگوریتم DES و با 128 بیت کار می کند. رمزگذاری AES به الگوریتم Rijndael نیز معروف است. AES یک الگوریتم بسیار ایمن و قابل اعتماد است. بسته به تعداد بیت ها اشکال مختلفی از آن وجود دارد.

IPSec: مخفف Internet Protocol Security و بخشی از پروتکل معروف VPN L2TP/IPSec است که در آن IPSec رمزگذاری و احراز هویت داده ها را بر عهده دارد.

MPPE: مخفف Microsoft Point-to-Point Encryption می باشد. در اتصالات VPN، این شکل از رمزگذاری بخشی از پروتکل PPTP است.

Camellia: بخشی از پروتکل TLS (SSL) و یک الگوریتم رمزگذاری متقارن است. قابلیت ها و سطوح امنیتی Camellia تقریباً مشابه AES است و آن را به یک الگوریتم بسیار امن تبدیل می کند.

AES-256: شکلی از رمزگذاری AES که با 256 بیت کار می کند. این امن‌ترین شکل رمزگذاری در نظر گرفته می‌شود و استانداردی برای بهترین خدمات VPN است. خرید VPN با این استاندارد رمزگذاری ، حریم خصوصی و امنیت داده های آنلاین شما را  تضمین می کند.

VPN ها می توانند از چندین نوع پروتکل برای رمزگذاری داده ها استفاده کنند. این پروتکل ها از انواع مختلفی از رمزگذاری استفاده می کنند و تعیین می کنند که چگونه داده ها از طریق کامپیوتر یا گوشی هوشمند شما و سرور VPN ارسال می شوند. چند نمونه از این پروتکل ها OpenVPN، WireGuard، L2TP/IPsec، PPTP، IKEv2 و SSTP هستند. اگر می‌خواهید در مورد این پروتکل ها بیشتر بدانید، می‌توانید مقاله کامل ما در مورد پروتکل‌های VPN را بخوانید، که در آن مزایا و معایب هر پروتکل نیز توضیح داده شده است.

رمزگذاری در واتس اپ و شبکه های اجتماعی

همه ما  ترجیح می دهید پیام های خود را در WhatsApp خصوصی نگه داریم. هیچ کس به جز شما و شخصی که در حال ارسال پیام هستید نباید به پیغام ها دسترسی داشته باشد. برای اطمینان از این امر، WhatsApp از سال 2016 از رمزگذاری End-to-End استفاده می‌کند

در سال 2014، واتس اپ توسط فیسبوک خریداری شد. بسیاری از کاربران پس از این خرید نگران پیام های خصوصی خود در WhatsApp بودند. با این حال، رمزگذاری End-to-End تضمین می کند که هیچ کس، از جمله فیس بوک، نمی تواند پیام های WhatsApp شما را مشاهده کند. همین امر در مورد تماس های تلفنی و ویدیویی WhatsApp شما نیز صدق می کند. این رمزگذاری به طور پیش فرض فعال است، بنابراین برای لذت بردن از این قابلیت، به تنظیم تنظیمات خاصی ندارید.

رمزگذاری End-to-End تنها مختص واتس اپ نیست. سایر پلتفرم ها و رسانه های اجتماعی نیز از آن برای محافظت از مکالمات کاربران استفاده می کنند. مانند مسنجر فیسبوک، اسنپ چت، تلگرام، Signal و Wire. برخی از ارائه دهندگان ایمیل ناشناس محبوب مانند ProtonMail نیز از این شکل از رمزگذاری استفاده می کنند.

جمع بندی – چرا رمزگذاری مهم است؟

همانطور که می توانید تصور کنید، ایمن سازی اطلاعات خصوصی شما بسیار مهم است. اگر یک مجرم سایبری بتواند داده های شما را در اختیار بگیرد، می تواند انواع عواقب ناخوشایندی داشته باشد، مانند خالی کردن حساب بانکی شما. به همین دلیل انجام اقدامات مناسب برای محافظت از داده های آنلاین شما بسیار مهم است.

البته تا حدودی، این موضوع به خود شما بستگی دارد. با این حال، وب‌سایت‌ها، برنامه‌ها و پلتفرم‌هایی که استفاده می‌کنید نیز می‌توانند کمک کنند. با استفاده از رمزگذاری، آنها اطمینان حاصل می کنند که داده های شما همواره ایمن باقی خواهد ماند. بدون رمزگذاری، اینترنت مکان بسیار خطرناک تری خواهد بود. در نهایت، توصیه ما خرید وی پی ان است که از رمزگذاری پیشرفته استفاده می کند تا اطمینان حاصل کنید که تقریباً تمام ترافیک داده های شما ایمن باقی خواهد ماند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: