Design a site like this with WordPress.com
شروع کنید

DNS Leak در VPN چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم

What is VPN DNS Leak

تست نشت DNS چیست و چرا اهمیت دارد؟ برای درک این موضوع، باید اطلاعاتی در مورد DNS کسب کنید و بدانید که چگونه سیستم DNS کار می کند. در این مقاله تمام این موارد را توضیح خواهیم داد. همچنین، بررسی خواهیم کرد که چرا نشت DNS یک مشکل حیاتی است که حریم خصوصی و امنیت داده های شما را تهدید می کند.

مرورگر شما از یک سیستم نام دامنه (DNS) برای تبدیل نام وب‌سایتی که وارد کرده‌اید به آدرس IP سرور سایت، استفاده می‌کند. هنگامی که نام دامنه را وارد می کنید (به عنوان مثال google.com)، ابتدا درخواست شما به سرور DNS ارسال می شود، جایی که نام دامنه با آدرس IP مرتبط (به عنوان مثال، 64.233.166.113، آدرس IP Google) مطابقت داده می شود، سپس این آدرس IP به مرورگر شما ارسال می شود تا بتوانید Google را مشاهده کنید.

چرا تست نشت DNS مهم است

همانطور که ممکن است متوجه شده باشید، تمام درخواست شما برای بازدید از وب سایت ها از طریق سرور DNS ارسال می شود که این به ISP شما اجازه می دهد تا بر رفتار آنلاین شما نظارت کند و دیتای ورودی و خروجی شما را ثبت می شود.

نکته منفی این است که سرورهای DNS متعلق به ISP شما هستند و از سوی دیگر، ISP ها همچنین می توانند داده های شما را برای اهداف بازاریابی و تبلیغاتی به شرکت ها بفروشند. هر ساله داده های مهم بسیاری از کاربران توسط همین نقص امنیتی در دسترس هکرها قرار می گیرد.

به همین دلیل است که تست نشت DNS مهم است – این آزمایش به شما می گوید که آیا آدرس DNS شما لو رفته یا به طور بالقوه در معرض دید قرار گرفته است یا خیر. اگر امنیت اینترنت شما مهم است باید حتما به این موضوع هنگام خرید VPN توجه داشته باشید. برای محافظت از اطلاعات خود در برابر نشت DNS نیاز به خرید VPN معتبر دارید که این نقص امنیتی را نداشته باشد.

چگونه متوجه نشت DNS توسط VPN شویم

انجام تست نشت DNS کار سختی نیست. وب سایت های زیادی وجود دارند که می توانند بررسی کنند که آیا DNS شما لو رفته است یا خیر. برای تست نشت DNS خود، استفاده از سرویس VPN به شدت توصیه می شود. آزمایش نشت DNS تنها زمانی معنادار است که آدرس IP شما توسط یک VPN تغییر کرده باشد.

وب سایت های زیادی برای آزمایش VPN شما در برابر نشت DNS یا سایر اشکال نشت داده وجود دارد. در حالی که VPN شما فعال است، وارد سایت ipleak.net شوید. ipleak.net به طور خودکار نشت DNS را بررسی می کند و اطلاعات تکمیلی بیشتری در رابطه با شبکه شما ارائه می دهد.

مرحله 1. ipleak.net را در نوار آدرس مرورگر خود تایپ کنید.

DNS Leak Test

مرحله 2. پس لود شدن سایت، آزمایش به طور خودکار شروع می شود و خواهید دید که یک آدرس IP ظاهر می شود.

DNS Leak Test

مرحله 3. اگر در حالی که VPN شما فعال است، آدرس IP شما و موقعیت مکانی شما را نشان می دهد ، به این معنی است که نشت DNS دارید. اگر آدرس نشان داده شده آدرس آی پی VPN شما باشد، به این معنی است که شما نشت DNS ندارید.

DNS Leak Test

برای اکثر کاربران، روش بالا برای تست نشت DNS کافی است. ولی برای کاربران نیاز به اطمینان از امنیت داده های خود دارند، این روش راه حل کاملی نخواهد بود، زیرا به شما نیاز دارد که به اینترنت متصل شوید و سپس درخواست ها را در وب سایت تست نشت DNS به عنوان مرحله اضافی ارسال کنید، که خطر نشت DNS را افزایش می دهد.

همچنین می توانید از دستور CMD برای بررسی وجود نشت DNS استفاده کنید. برای انجام این کار، عبارت «cmd» را در قسمت جستجوی ویندوز جستجو کنید، سپس CMD.exe را اجرا کنید. دستور زیر را در Command Prompt وارد کنید:

Ping [ServerName] -n 1

DNS Leak Test in Windows

بهتر است از یک سرور آزمایشی خصوصی/عمومی قابل اعتماد انتخاب کنید. می توانید از سرورهای زیر برای تست استفاده کنید.

  • Whoami.akamai.net
  • solver.dnscrypt.org
  • Whoami.fluffcomputing.com
  • whoami.utladns.net
DNS Leak Test in Windows

لطفاً [ServerName] را با سرور آزمایشی که می‌خواهید برای انجام آزمایش نشت DNS به آن متصل شوید، جایگزین کنید. به عنوان مثال، «ping whoami.akamai.net -n 1». سپس کلید Enter را فشار دهید. اگر IP نمایش داده شده در خط فرمان با IP واقعی شما مطابقت دارد، در این صورت نشت DNS وجود دارد. برای اینکه مطمئن شوید که نشت DNS ندارید فقط آدرس IP سرور VPN شما باید در اینجا ظاهر شود.

چگونه از شبکه خود در برابر نشت DNS محافظت کنیم

نحوه انجام تست نشت DNS را در بالا توضیح دادیم. حتما متوجه شده باشید که برای جلوگیری از نشت DNS و IP لازم است از یک سرویس VPN قابل اعتماد که می تواند IP شما را به درستی مخفی کند و از حریم خصوصی شما محافظت کند، استفاده کنید.

در واقع اگر VPN مورد استفاده شما DNS شما لو می دهد کاری نیست که شما بتوانید برای جلوگیری از آن انجام دهید و این مورد باید توسط ارائه دهنده VPN شما رفع شود.

جمع بندی

در این پست نحوه انجام تست نشت DNS معرفی شده است. اگر در مورد امنیت اینترنت خود نگران هستید، خرید یک VPN مناسب که آدرس IP شما را پنهان و از حریم خصوصی و داده های شما محافظت کند، بسیار مهم و حیاتی است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: